Projektowanie wnętrz to nie lada wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników i aspektów, aby móc stworzyć projekt idealny. Jego opracowanie powinno być poprzedzone konsultacjami z inwestorem, aby poznać jego potrzeby i oczekiwania, ale również poznaniem przestrzeni, która ma być aranżowana. Co w takim razie ma uwzględniać gotowy projekt i z czego się składa?

Projekt wnętrz – o czym należy pamiętać?

Aranżacja przestrzeni w domu lub mieszkaniu wiąże się z pomieszczeniami o niestandardowych kształtach, małych i trudnych w meblowaniu, dużych i bez wydzielonych stref. Jednym słowem może to być prawdziwe wyzwanie, z którym doświadczony projektant powinien jednak sobie poradzić. Przede wszystkim prace należy rozpocząć od konsultacji i analizy potrzeb zamawiającego usługę, dokładnych pomiarów we wnętrzach oraz wyboru kolorystyki i preferowanych materiałów.

Jest to dość czasochłonny proces, który im dokładniej przeprowadzony, tym lepsze da efekty. Inwestor określa też budżet i swoje przyzwyczajenia. Poznając te szczegóły, może przygotować projekt wstępny lub wizualizację, które następnie są dostosowywane do opinii klienta. Pomaga to wyobrazić sobie, jak meble i wszystkie akcesoria, oświetlenie, będą ze sobą współgrać.

Co znajdziemy w projekcie wykonawczym?

Projektant powinien przygotować rzut pomieszczenia lub przestrzeni, którą ma zaaranżować. W gotowym dokumencie znajdują się więc podstawowe informacje o układzie pokoju, obecności ścianek działowych, nietypowych rozwiązaniach, elementach stałych, które wypływają na ustawienie mebli, wyszczególnionej kolorystyce oraz rodzaju materiałów, jakie projektant chce wykorzystać. Klient otrzymać może również spis surowców, jakie zostaną użyte do projektowania mebli na zamówienie w danym pomieszczeniu. To ważne, gdyż nowoczesne systemy przechowywania, zamykania i otwierania szafek, wysuwanych szuflad i półek mogą wpływać na kosztorys projektu. Elementy wyposażenia powinny do siebie pasować i tworzyć spójną całość z pozostałymi pomieszczeniami.