Jednym z największych problemów, wiążących się z mieszkaniem w bloku, jest konieczność zaaranżowania i zaprojektowania łazienki o małym metrażu. Także w kawalerkach w nowym budownictwie łazienki często są bardzo małymi pomieszczeniami. Sprawdź w naszym wpisie jak je zaprojektować, aby były funkcjonalne i estetyczne zarazem.

Ogólne zasady, dotyczące projektowania łazienki

Chociaż małe łazienki wymagają szczególnego sposobu zaaranżowania, warto przestrzegać kilku ogólnych zasad, dotyczących projektowania pomieszczeń sanitarnych. I tak wolna przestrzeń przed wanną powinna wynosić 100-120×70-100 centymetrów. Umywalka powinna znajdować się na wysokości 80-85 centymetrów, w odległości 30 centymetrów od prostopadłej ściany. Przed nią należy zostawić prostokąt o bokach 100 × 70 centymetrów. Jeśli drzwi kabiny prysznicowej otwierają się na zewnątrz, zostaw przed nią wolną przestrzeń o wymiarach 80-100 × 90-110 centymetrów. Wówczas drzwi nie będą kolidować z drzwiami wejściowymi czy drzwiczkami szafki. Wolna przestrzeń przed sedesem natomiast powinna mieć wymiary 80 × 60-80 centymetrów.

Jak zaaranżować łazienkę o małym metrażu?

Łazienka o małym metrażu wymaga specjalnych rozwiązań. O ile możliwe jest kupienie jej podstawowego wyposażenia, czyli wanny lub kabiny prysznicowej, umywalki, sedesu oraz pralki, w niewielkich rozmiarach, dostosowanych do małych wnętrz, o tyle zakup szafek łazienkowych stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego projektując łazienkę o małym metrażu postaw na oferowane przez nas meble łazienkowe na wymiar, które pozwolą ci maksymalnie, a zarazem funkcjonalnie wykorzystać niewielką przestrzeń łazienki. Dzięki meblom łazienkowym na wymiar wykorzystasz nawet trudnodostępne miejsca oraz wąskie przestrzenie, w których może zaprojektować na przykład półki na kosmetyki, zyskując dodatkową przestrzeń do magazynowania. Wybierając meble łazienkowe na wymiar do niewielkich przestrzeni warto postawić na szafki w jasnych kolorach, które optycznie powiększą małą łazienkę. Kolejną zaletą oferowanych przez nas mebli jest wysoka jakość materiałów, stosowanych do ich produkcji oraz ich oryginalne wykończenie, a także przewidziana w nich funkcja cichego domyku. Państwa uwadze polecamy zwłaszcza meble łazienkowe z białych laminowanych materiałów, których poszczególne elementy zostały wykonane w drewnie. Dzięki meblom łazienkowym na wymiar będziesz mógł także zabudować pralkę i wykorzystać przestrzeń wokół niej, montując półki lub szafki.

Gdzie zamontować grzejnik i jaką pralkę wybrać?

Na końcu warto wspomnieć o miejscu montażu grzejnika i wyborze pralki, które mają dla małej łazienki ogromne znacznie. Popularne grzejniki drabinkowe, pełniące równocześnie funkcję suszarki na ręczniki i pranie, montuj jak najbliżej prysznica lub wanny, nigdy nad sedesem. Kolejnym etapem projektowania łazienki jest wybór pralki. W małych łazienkach sprawdzi się zarówno wersja ładowana od góry, jak i od przodu. Ładowana od góry zajmie mniej przestrzeni, jednak, w przeciwieństwie do ładowanej z przodu, uniemożliwi wykorzystanie miejsca nad nią. Pralki ładowane z przodu z kolei są nieco większe, jednak przestrzeń nad nimi można zabudować półkami na środki piorące lub szafkami na ręczniki.