Obecnie urządzając mieszkanie mamy coraz więcej możliwości, jeśli chodzi o dobór materiałów do jego wykończenia czy mebli. Z roku na rok coraz bardziej na popularności zyskują meble, które projektowane są według potrzeb konkretnego użytkownika. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne nie tylko w kuchniach, których wymiary często nie pozwalają na zastosowanie gotowych rozwiązań, ale również w garderobach. Zaprojektowana szafa nie tylko wygląda estetycznie, ale przede wszystkim odpowiada potrzebom osoby, która będzie z niej korzystać. Jak zaprojektować szafę, by była funkcjonalna?

Głębokość szafy i wieszaki 

Jedną z ważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, projektując szafę, są jej wymiary. Powinny być one dostosowane do wielkości garderoby czy sypialni, w których szafa zostanie ustawiona, warto jednak zwrócić uwagę również na kwestie praktyczne. Optymalnym rozwiązaniem będzie, jeśli głębokość szafy wyniesie co najmniej 55-60 cm, ponieważ jeśli będzie ona mniejsza, to rękawy ubrań, które w niej powiesimy, mogą ulegać zniszczeniom, na przykład przez zgniatanie.

Jednym z ważniejszych elementów każdej szafy na wymiar jest miejsce przeznaczone do powieszenia koszul czy innych elementów, które najlepiej przechowywać na wieszakach. Planując, w którym miejscu ma zostać umieszczony drążek, warto zwrócić uwagę nie tylko na swój wzrost, ale również zastanowić się, jakie ubrania będą na nim wisieć. Jest to niezwykle ważne, ponieważ płaszcze czy długie sukienki mogą potrzebować nawet około 160 centymetrów, a koszulom czy koszulkom wystarczy około 50 centymetrów. Drążek nie powinien być również zbyt długi, ponieważ może to doprowadzić do jego zniekształceń.

Szuflady i półki 

Decydując się na meble na wymiar mamy duże pole do popisu również, jeśli chodzi o rozmieszczenie szuflad czy półek. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku szaf jest umieszczenie szuflad na jej dole. Są one przydatne na przykład do przechowywania bielizny, a w celu zwiększenia wygody korzystania z nich warto również zastanowić się nad wyposażeniem ich we wkłady, które dodatkową podzielą ich przestrzeń. Kolejnym elementem, który wykorzystywany jest w większości szaf, są półki, które przydają się przede wszystkim do przechowywania cięższej pościeli czy ręczników lub pościeli. Warto zamontować je na wysokości wzroku, gdyż ułatwi to codzienne korzystanie z nich. Nasi Klienci często decydują się również na dodatkową półkę nad drążkiem, ponieważ jest to idealna przestrzeń do przechowywania sezonowych ubrań i akcesoriów.