Bez względu na to, czy ma być ona nowoczesna, w stylu retro, glamour, czy też skandynawskim, kuchnia – bo o niej tu mowa – zawsze powinna być przede wszystkim praktyczna. W końcu jest to pomieszczenie użytkowe, w którym powstają zarówno najprostsze kanapki, jak i kulinarne dzieła sztuki. W każdym przypadku wygoda i praktyczność to coś, co doceniamy podczas przygotowywania potraw. Dziś chcemy się zatem zastanowić nad tym, czy projekt kuchni w literę L sprawdza się na co dzień i ma zalety, które w kuchni są nieocenione.

Projekt kuchni w literę L – czym jest?

Warto na początek wyjaśnić czym charakteryzuje się kuchnia w kształcie litery L. Najprościej mówiąc, jest to rozwiązanie zakładające takie umiejscowienie w kuchni podstawowych urządzeń, aby była ona jak najbardziej ergonomiczna.

W kuchni w kształcie litery L poruszamy się po umownym trójkącie, co powoduje, że wszystko będziemy mieli pod ręką. Zakłada się, że środek dłuższego boku kuchni ułożonej w literę L jest blatem roboczym. Koniec dłuższego boku to miejsce na przechowywanie produktów. Tam więc ustawiamy lodówkę oraz wszystkie szafki, w których są przechowywane produkty żywnościowe i przyprawy. Krótszy bok często bywa miejscem do gotowania. Tam zatem znajdzie się kuchenka, piekarnik, mikrofala. Często w takim projekcie stosuje się zlewozmywak narożny, który świetnie dopełnia kuchnie i współgra z resztą sprzętu.

Zalety kuchni w kształcie litery L

Jeśli zdecydujemy się na zaprojektowanie naszej kuchni zgodnie z opisaną wyżej zasadą, to od razu zrozumiemy zalety takiego wyboru. Podział na konkretne strefy bardzo ułatwia odnalezienie się w kuchni i sprawia, że wszystko znajduje się dokładnie tam, gdzie tego potrzebujemy. Nie musimy zatem chodzić po kuchni, aby użyć konkretnego narzędzia albo za każdym razem przenosić przyprawy w miejsce, w którym przyrządzamy potrawy.

Jest jeszcze jedna ważna sprawa. Nawet jeśli w przyszłości zechcemy wyremontować kuchnie, to jeśli także urządzimy ją według zasady L, od razu poczujemy się w niej jak u siebie i bez problemu odnajdziemy wszystkie potrzebne elementy.